BUREAUET

Grafisk designbureau
og filmproduktion

 

Vi er et uhøjtideligt bureau med holdninger, og med fokus på det vi er eksperter i, vores håndværk.

Vi arbejder sammen med dem, der har noget på hjertet, for det har vi selv. Vi brænder for at hjælpe vores kunder med, at gøre verden til et bedre sted. Det gør vi, når vi fortæller deres budskab gennem grafisk design og levende billeder. Det er vores bidrag.

Bureauet er stiftet af grafisk designer Kristian Emil Petersen og fotograf Stefan Cavalieri, og består yderligere af fire medarbejdere. Vores kunder er hovedsagligt faglige eller politiske organisationer, samt NGO’er der har en holdning til samfundet.

Leverandør til det arbejdende folk siden 2010.

  • Vi har overenskomst, fordi vil ønsker at støtte op om den danske arbejdsmarkedsmodel.
  • Vi har elever, fordi vi har et medansvar for at uddanne fremtidens arbejdsmarked.
  • Vi støtter Red Barnet, fordi alle børn fortjener en god barndom.
KOMPETENCER
Grafisk design | Uddybende tekst om grafisk design

Grafisk design

Fotoarbejde | Uddybende tekst om fotoarbejde

Fotoarbejde

Art direction | Uddybende tekst om art direction

Art direction

Filmproduktion | Uddybende tekst om filmproduktion

Filmproduktion

Illustrationsarbejde | Uddybende tekst om illustrationsarbejde

Illustrationsarbejde

Lydproduktion | Uddybende tekst om lydproduktion

Lydproduktion

MANGLER DU
EN GRAFISK
AFDELING?

Grafisk Afdeling ApS

Pulsen 5C
4000 Roskilde
Mail: hej@grafiskafdeling.dk

CVR: 37 82 07 25

Kristian Emil Petersen

Kristian Emil Petersen

partner, designchef

kristian@grafiskafdeling.dk
26 27 25 07

Kristian Emil Petersen|Passioneret haveentusiast med grafisk falkeøje
Stefan Cavalieri

Stefan Cavalieri

partner, fotograf og tekstforfatter

stefan@grafiskafdeling.dk
30 33 26 03

Stefan Cavalieri|Vild med fællesskaber og levende filmiske fortællinger
Ida Hove

Ida Hove

grafisk designer

ida@grafiskafdeling.dk
29 61 30 15

Ida Hove|Hang til loppemarkeder og stilrent grafisk design
Andreas Rolsted Christensen

Andreas Rolsted Christensen

grafisk designer

andreas@grafiskafdeling.dk
31 21 97 27

Andreas Rolsted Christensen|Pixelpræcis amerikansk foldboldfan
Jolantha Thaning Haarbye

Jolantha Thaning Haarbye

grafisk designer

jolantha@grafiskafdeling.dk
50 70 84 14

Jolantha Thaning Haarbye|Nyder livet og knivskarp typografi - YOLO
Silke Thorsager

Silke Thorsager

film- og tv-produktionselev

silke@grafiskafdeling.dk
28 26 52 43

Silke Thorsager|Film elev om dagen, Pokémon-træner om natten
Rita

Rita

kontorhund

rita@grafiskafdeling.dk

Rita|Vov vov, bjæf, ZzZzZz